Game Review: Mortal Blitz (PS VR)
Game Review: Marvel’s Guardians of the Galaxy: The Telltale Series – Episode 1 (Xbox One)
Movie Review: The Fate of the Furious

Unity Technologies Announces the Finalists for the Unity Awards 2015

unity-logo

Unity Technologies, have announced the finalists for the Unity Awards that will take place at Unite 2015 in Boston, North America on Tuesday, September 22nd. Covering nine different awards including the hallowed Golden Cube, the community can now vote for their favourite Unity authored games at: https://unity3d.com/awards/2015

Golden Cube

  • Cities Skyline (Colossal Order)
  • Endless Legend (Amplitude Studios)
  • Her Story (Sam Barlow)
  • Kerbal Space Program (Squad)
  • Ori and the Blind Forest (Moon Studios GmbH)
  • Pillars of Eternity (Obsidian Entertainment)

Best 3D Visual Experience

  • Adventures of Poco Eco (POSSIBLE Games)
  • Counterspy (Dynamighty)
  • DeadCore (5 Bits)
  • Endless Legend (Amplitude Studios)
  • Mobius Final Fantasy (Square Enix Japan)
  • Grow Home (Ubisoft Reflections)

Best 2D Visual Experience

  • Alto’s Adventure (Snowman)
  • Angry Birds 2 (Rovio)
  • HAROLD (Moon Spider Studios)
  • Ori and the Blind Forest (Moon Studios GmbH)
  • Pillars of Eternity (Obsidian Entertainment)
  • Sunless Sea (Failbetter Games)

Best Gameplay

  • Dungeons of the Endless (Amplitude Studios)
  • Implosion: Never Lose Hope (Rayark)
  • Kerbal Space Program (Squad)
  • Oddworld New N Tasty (Just Added Water)
  • Pillars of Eternity (Obsidian Entertainment)
  • TIS-100 Zachtronics

Best VizSim Project

  • JLG Equipment Simulator (ForgeFX Simulations)
  • Parachute Training Simlator (Pennant PLC)
  • Phalasarna (Dept. of Media & Communication, University of Oslo in collaboration with CodeGrind and Tag of Joy)
  • Rolland Garros TV Studio Application (On Air Proof Studios)
  • Suzuki Virtual Simulator (Umbra Experiencia Interactiva SAS)
  • VMM Wheelhouse Experience (Team True North – Centre for Digital Media in Vancouver, BC)

Best Non-game Project

  • Monzo (Madfinger Games)
  • Peronio Pop Up Book (Ovni Studios)
  • UEFA Champions League Nissan Orchestra (Wasd Studio)
  • Collect & Connect Multi-User Interactive Table (Flightless)
  • Flying Dutchman (Deakin Motion.Lab)
  • Toca Kitchen 2 (Toca Boca)

Best VR Experience

  • Headmaster (Frame)
  • I Expect You To Die (Schell Games)
  • Job Simulator: The 2050 Archives (Owlchemy Labs)
  • Lucky’s Tale (Playful)
  • Tilt Brush (Skillman & Hackett, Google)
  • The Gallery: Six Elements (Cloudhead Games)

Asset Store Award

  • Chronos –  Time Control (Ludiq)
  • Curved World (Davit Naskidashvili)
  • PopcornFX Particle Effects Plugin (PopcornFX)
  • Script Inspector 3 (Flipbook Games)
  • UBER – Standard Shader Ultra (Tomasz Stobierski)
  • UI – Builder (Beffio)

Best Student Project

  • Anarcute (Anarteam – Supinfogame Rubika)
  • Chronobot (Chronobot Team)
  • Frog Climbers (TeamCrew)
  • TrubadrR (TrubadurR Team)
  • Ultraflow (Ultrateam – Supinfogame France)
  • VMM Wheelhouse Experience (Team True North – Centre for Digital Media in Vancouver, BC)

Community Award

The Unity Community Award will include every finalist from the Unity Awards.

Share this:

Comments are closed.